Mi az apiterápia?

 

 

Az apiterápia kifejezés az Apis= méh és a terá­pia= gyó­gyítás szavakból származik. A méhészeti termékek­kel való gyó­gyítást jelenti.

A méhecske latin neve: Apis mellifica mézcsinálót jelent.

A méhészeti termékek egy része növényi eredetű, úgymint a méz, a virágpor, vagy pollen, a propolisz, vagy méhszurok más részről az állatoktól - a mé­hektől -származik, úgy­mint a méhpempő, a méhméreg,  a méhviasz. Az apiterápia a természetgyógyászaton belül a fitoterápiához tartozó ága.

 

A méz alkotórészei

A méz jelentős része, 15-20 %-a víz, fő értékét képezik a szénhidrátok (monoszaharidok, diszaharidok, keményítők), a nitrogénvegyületek (aminosavak, fehérjék, enzimek, fermen­tumok, vitaminok).

A cukrok közül a legjelentősebbek az egyszerű cukrok közé tartozó szőlőcukor (glükóz) 32-49 % és gyümölcscu­kor (fruktóz) 22-44 %. Ezek együttesen a méz szárazanya­gának kb. 90 %-át teszik ki.

A legédesebbek azok a mézek, amelyekben sok a gyü­mölcscukor. Elsősorban ilyen az akácméz, melynek gyü­mölcscukor tartalma az átlagos virágmézzel szemben 42%, vagy annál több. 

Ennek a két cukorfajtának az aránya szabja meg a méz kristályosodási hajlamát. A szőlőcukor elősegíti, a gyü­mölcscukor meggátolja a kristályosodást. Kristályosodáskor a méz víztartalma nem változik. A kristályosodás nem csök­kenti a méz fiziológiai értékét és nem utal feltétlenül idegen anyag belekeverésére sem. A tévhittel ellentétben az igazi méz bekristályosodik, egyedül az akácméz nem köt be, tehát ha olyan mézet vásároltunk, ami nem akác és nem kristályosodik be akkor az valószínűleg nem igazi méz, és idegen anyag van benne. Ha mézünk belekristályosodott egy edénybe, akkor helyezzük az edényt egy nagyobb edényben lévő maximum 40-45 fokos vízbe. Rövidesen folyóssá válik, az edény oldalán olvadni kezd. Ekkor célszerű kevergetni, hogy a melegítés minél rövidebb ideig tartson. A magas hőfok árt a méz minőségének, konkrétan a jó tulajdonságait elveszíti, így forró teába vagy kávéban sem szabad belerakni.

Egyes mézekben zsírsavak is kimutathatók. Például a gesztenyeméz ezért alkalmas keringési betegségek, trom­bózis, nőgyógyászati betegségek gyógyítására.

A sötét mézek több nitrogénvegyületet és több ásványi anyagot tartalmaznak. Példaként az almamézben 16 féle elem fordul elő, és legjelentősebb a kalcium tartalma. Az ilyen méz kismamák és gyermekek számára szükséges a csontképződéshez. Valamint pótolja az elhasznált energiát, így a nehéz fizikai munkát végzőknek is ajánlott a fogyasztása.

A mézek összetételüket tekintve tartalmaznak:


• könnyen emészthető cukrokat -gyümölcscukrot és szőlőcukrot /fruktózt és glukózt /
• fontos ásványi anyagokat - K, Mg, Ca, P, Fe, Cu, Co, Si, Mn, Mo, J, Zn stb.
• 22 makro- és mikroelemet
• fontos enzimeket és savakat
A, B1, B2, B3, B6, C vitamint és folsavat

 

A méz gyógyhatásai

A méz legismertebb tápláló és gyógyító hatása az erősítés.  A kimerültséget gyorsan, hatékonyan meg lehet szüntetni mézzel.

 Száj- és garatgyulladásnál naponta egy kanál mézet kell fogyasztani, sokáig a szájban tartva, lassan elszopogatva.

 A méz jó a májon kívül a vesére, a húgyhólyagra és a hasnyálmirigyre. Ezért a cukorbetegek is - engedélyezett szénhidrát-beviteli határain belül- fogyaszthatnak mézet.

 A mézet nemcsak belsőleg, hanem külsőleg is felhasználhatjuk pl. horzsolások, sérülések, sebek gyógyításánál, égésnél, fekélyeknél jó sebelzárást biztosít, megakadályozva az ödémák kialakulását.

Antibakteriális hatása a méznek bizonyított, külső használat esetén. Gátolja a baktériumok szaporodását és növekedését, ami a magas, 3.2-4.5 Ph-ből ered. Savas környezetben a baktérium képtelen a növekedésre és szaporodásra. Antiszeptikus hatása a sebekre: a benne levő hidrogén peroxid aktiválódik a sebben levő folyadék hatására, ami fertőtlenítő hatású.

Előnyösen hatnak a vörösvérsejtképzésre a sötétebb színű mézek, melyeknek jelentősebb a vas-, réz-, mangán-, kobalt-, foszfát-, cink- stb. tartalmuk. Este lefekvés előtt elfogyasztva 1 kanál méz jó alvást biztosít. Mint gyógyító táplálék kiválóan alkalmazható a különböző légúti, emésztőrendszeri, idegrendszeri, szív- és keringési, valamint külső és belső gyulladásos és allergiás betegségeknél. A nehezen gyógyuló sebekre, fekélyekre, égésre alkalmazva vetekszik a legdrágább gyógykenőcsökkel. Mindezek miatt a méz mint élelmiszer az egészséges táplálkozás fontos eleme. Antibakteriális tulajdonságának köszönhetően jó fertőtlenítő és jó csontképző. Jó minőségű akácmézből még a cukorbeteg is fogyaszthat naponta 1 kiskanállal.